Művelődés filozófia lecke

Művelődés filozófia lecke

Szóbeliség, írásbeliség 3.

2015. március 02. - Szabó Anita Dóra

Szóbeliség - írásbeliség kapcsolatát és különbségeit emelném ki az óráról. A téma számomra elég megfoghatatlan néha, de ezt az egy diát sokáig értelmeztem;

Szójelentés:
szóbeliségben a szituáció a döntő, összefügg az élettel
írásbeliségben: definitív, szótári meghatározás; élettelen
Szövegjelentés:
szóbeliségben a szöveg interpretálja saját magát
(kibontakozik)
írásbeliségben: szükséges az interpretáció („a másik másfajta
megértése”)

 

Tehát szóban sokkal gyorsabban tudunk információcserét folytatni, hisz a szituáció ismerete a jelenléttel adott. Az írásban a körülményt is le kell írni ami az olvasással plusz időt vesz igénybe. Viszont, egy körülményt sokkal részletesebben is lehet érzékeltetni írással,  az olvasó talán jobban is átéli a helyzetet, több rálátása lehet a dolgokra. Szóbeli és írásbeli kommunikáció közötti különbség még a félreérthetőség, vagyis nagyobb eséllyel értelmezem félre írásban a szöveget, mint szóban, mert szóban segít a megértésben a metakommunikáció is. 

 -kommunikacio-szimbolum.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://muvfilo.blog.hu/api/trackback/id/tr157226751

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása